Lördagen den 8:e November så höll Sleipner blotlag sitt slutna Alvablot.
Detta blot är ett väldigt personligt blot så många väljer att hålla det för sig själva eller i sällskap de närmaste personerna man har runt sig.
Under detta blot går tankar till förfäderna och känslorna som kommer under dessa skålar är otroligt personliga när det gäller sina som gått vidare.
Av denna anledning väljer Sleipner att hålla detta blot slutet.
Vi hoppas givetvis att alla andra om ni inte haft ett eget blot åtminstone skänkt några tankar till våra förfäder och reflekterat över allt som de gjort för oss som vandrar på Midgård fortfarande.
Vädret denna dagen kunde inte varit bättre och passande för detta blot, uppehåll men en lätt dimma som vandrade runt om platsen.
Platsen var Tinnerö Eklandskap i Linköping, en plats med många fina träd som set ut att dem kunnat stå där sen tidernas begynnelse.
Runt om i hela detta naturreservat så finns historia och spår från alla tider vilket gör det till en plats där många passerat, levt och dött på genom många år.
En perfekt plats att återigen återkoppla med makter och förfäder.
Blotet förrättades av våran Magnus Andersson med Linda Strandberg som assisterande.
Ett mycket stillsamt och fint blot där deltagarna under deras ledning genomförde sina skålar och hyllningar.
I vanlig ordning som på alla våra blot så höres korparna i trädtopparna, en påminnelse att de var där med oss.
Det är något väldigt fint och ärofyllt att få vara någon som får lyssna och finnas för andra när de öppnar upp sig med sina berättelser om sina liv, vare sig det är under goda tider eller svåra.
Att få finnas och lyssna, vara del av deras liv.
Ta aldrig nått förgivet, var en bra person och finns där även om det kan kännas tungt och jobbigt.
Efter blotet så begav sitt större delen av blotlaget hem till förrättarna som hade förberett en ljuvlig måltid.
Inne i värmen med goda vänner, varm god mat så avlöstes skratten på löpande band. Idéer om framtid, historier om förr och väldigt mycket om allt annat fick stort utrymme under kvällen när diskussioner och samtal fördes.
Ett stort tack till Magnus och Linda för det fina blotet och den underbara maten men även till alla er som kom och gjorde dagen till ytterligare ett fint minne.
Hell NAS
Hell Asatron
Hell Sleipner




















