English
—VIKTIG INFORMATION!!!—
SEGERBLOTET ÄR INSTÄLLT PGA SJUKDOM.
VI BER OM URSÄKT OCH HOPPAS NI
ÅTERKOMMER PÅ NÄSTA BLOT.
Plats: Hammarsudde, Hammarö
Datum: 12/4
Tid: 14:00
Förrättare: Thommy Vähäsalo
Assisterande: Linnéa Hultman
Åter samlas blotlag Idavallen för att hålla Segerblot vid de vackra och anrika gravplatserna på Hammarsudde.
(Vid gravfältet bakom kyrkan)
Denna heliga ceremoni är öppen för allmänheten och är därmed ett ypperligt tillfälle för den nyfikne att få inblick i vad vi gör.
Kanske har du själv varit inom den hedniska sfären länge och vill träffa likasinnade.
Kanske är detta något du just fått upp ögonen för och vill veta mer.
Nordiska asa-samfundet och Idavallen välkomnar alla med ett öppet sinne och goda intentioner.
Segerblotet är det 3:e blotet som Oden stiftar lag på i Svitjod, och sker vid sommarens början.
Det här är en viktig högtid som förutom att markera sommarens början även för en strävan efter seger och framgång.
Termen ”blot” syftar på de offerritualer som är centrala för religionsutövningen, och ”seger”, understryker festivalens primära fokus: att söka gudomliga välsignelser för att segra i de många utmaningar som skulle komma under sommarsäsongen.
I vår moderna tid ser dock inte alltid våra strider ut som för 1000 år sedan och vi blotar nu utifrån de strider vi själva har att utföra och önskar vinna.
Vi helgar och offrar till makterna under denna ceremoni för att de ska ge oss redskap så som kunskap, vilja och kraft att vinna våra personliga strider.
Segerblotet infaller vid den tredje fullmånen efter Midvinterblotet och varar i tre dagar från fullmånen.
Vill man utgå efter distingsregeln är Segerblotet den fjärde fullmånen efter den första nymånen efter vintersolståndet.
Om platsen:
Längs Väners norra strand skjuter en halvö ut.
Detta är Hammarö och här återfinns bl.a Värmlands näst största gravfält från järnåldern.
Norr där om ligger en domarring.
Tyvärr ganska illa åtgången efter sandtäkt, men ändock mäktig att beskåda.
De nio stenarna, som var 12 från början, bildar inte längre någon regelbunden ring men det går att ana platsens ursprungliga utseende.
Inom domarringen fanns även en backstuga i början av 1800-talet.
Platsen i sig är mycket naturskön oavsett årstid.
Den är även lättillgänglig men pakeringsmöjligheter helt intill.
Vad kan du förvänta dig?
Beroende på högtid så blotar vi av olika anledningar.
Men det genomgående konceptet är det samma; vi hedrar makter och förfäder och offrar till dessa genom tankar, skålar och gåvor.
Förhoppningen med detta är att få något i gengäld.
Vad det kan tänkas vara är upp till utövaren.
Som det framgår i Hávamál: ”Gåva önskar, att gengåva gives.”.
Under blotets gång hålls olika skålar där du som deltagare får möjlighet att hedra makter som står dig nära eller som kan bistå dig på olika vis.
Den första skålen är en kraftceremoni.
Detta är en tyst skål där ingen dryck förtärs.
Den följande skålen är gudaskål där du väljer en eller flera gudamakter att hedra.
Denna skål dricks eller offras genom att man häller ut den.
Den sista skålen är en fri skål där du får möjlighet att säga det du känner för.
Det kan vara en hälsning eller hyllning till något eller någon.
Det kan vara något du vill ha sagt inför gruppen.
Även denna skål dricks eller offras.
Att tänka på är att samtliga skålar hålls med mjöd.
Denna dryck är alkoholhaltig och om man av olika anledningar inte dricker den offras den likväl på plats.
Det ovan nämnda är bara en del av själva ceremonin.
Andra moment tillkommer och dessa kan skilja sig från gång till gång.
Bra att veta:
• Nordiska asa-samfundet är opolitiska och vi accepterar därmed inga politiskt laddade budskap under våra blot och riter.
• För att delta måste du svära vid guden Tyr. Kan du inte göra detta av olika anledningar kan du heller inte delta i ringen.
• Medtag ett dryckeskärl. Detta används vid de olika skålarna.
• Vi ser gärna att du medtager offergåvor I form av sådant naturen själv kan ta hand om. Detta kan t.ex vara frukt, bär, spannmål mm. Ta även gärna med en sten i storlek med en knytnäve. Dessa läggs på harg genom åren som ett monument av vår närvaro.
• Klä dig gärna efter väder. Ceremonin är stillastående och att frysa är aldrig kul
• Vi erbjuder initieringsrit på plats efter avslutat blot. Det innebär att du inför makterna kan träda in i asatron. Denna kostar 100kr. Avgiften går direkt till blotlaget och hjälper oss att finansiera vår verksamhet. Vill man även ha ett fysiskt intyg på den utförda riten tillkommer en kostnad om 60kr. Vi tar emot Swish.
Hitta hit:
Ställ in GPS:en på Hammarö kyrka.
Hammarö kyrka, 66341 Hammarö.
Väl framme kör man rakt förbi kyrkan i nordlig riktning ut på en grusväg.
Ett par hundra meter in finns gravfält samt domaring beläget på högersida om vägen.
Vi kommer vara på plats fr.o.m kl 12 med synliga flaggor och annat.
(Fotografering och videoupptagning kan förekomma på alla samfundets Blot och evenemang och därefter publiceras på samfundets olika plattformar.)